"Dużo obserwować, następnie myśleć i nie przyczepiać żadnej etykiety; być z dzieckiem"
- R. Castillo Morales
W naszym ośrodku mamy dwóch certyfikowanych terapeutów, którzy prowadzą terapię według koncepcji Rodolfo Castillo – Moralesa.
Można wyróżnić w niej kilka części:
- Neuromotoryczną terapię rozwoju – przeznaczoną dla dzieci z opóźnieniami rozwoju posturalnego, przepuklinami oponowo – rdzeniowymi i porażeniami obwodowymi;
- Regulacyjną terapie ustno – twarzową – dla pacjentów z zaburzeniami neuromotorycznymi w obrębie twarzy, jamy ustnej i gardła, szczególnie przeznaczona do zaburzeń ssania, połykania, żucia i mowy;
- Zaopatrzenie w specjalne płytki podniebienne, w zależności od potrzeb pacjenta, w połączeniu z regulacyjną terapią ustno – twarzową.
Terapia jest swego rodzaju dialogiem pomiędzy terapeutą a pacjentem. Terapeuta obserwuje reakcje organizmu pacjenta dostosowując siłę i natężenie bodźców do możliwości adaptacyjnych pacjenta. Uczy go odczuwania własnego ciała poprzez stosowanie wyselekcjonowanych technik terapeutycznych takich jak: dotyk, głaskanie, ucisk, rozciąganie i wibracja.
Istotą podejścia terapeutycznego jest objęcie terapią całego ciała pacjenta. Zdaniem Castillo-Moralesa trudności występujące w obszarze ustno-twarzowym mają swoją przyczynę w zaburzonej współpracy całego układu mięśniowego.
Techniki terapeutyczne zaczerpnięte z tej koncepcji doskonale nadają się do pracy z naszymi podopiecznymi, czyli z dziecmi i młodzieża z głęboką, sprzężoną niepełnosprawnością. Pozwalają na efektywną stymulację pracy mięśni biorących udział w procesach żucia, połykania oraz mowy ( mięśni oddechowych i klatki piersiowej, mięśni kontrolujących ustawianie głowy, mięśni twarzy i jamy ustnej).