Terapia bazalna Andreasa Fröhlicha

Metoda Stymulacji Bazalnej (od podstaw) polega na stymulowaniu poszczególnych części ciała dziecka poprzez uciskanie, głaskanie jego ciała za pomocą materiałów o różnej fakturze. Stosowane są również elementy masażu i kąpiele. Stymulacja ta powinna odbywać się w trakcie „somatycznego dialogu” jaki powinien zaistnieć pomiędzy dzieckiem a terapeutą. Najważniejszym zadaniem jakie stoi przed terapeutą to sprawienie, aby dziecko odczuwało swoje ciało poprzez uciskanie, głaskanie i ogrzewanie. 

DSC 1432 1

Punktem wyjścia stymulacji od podstaw jest zachęcanie do odkrywania własnego ciała: swojego "Ja" i jego możliwości. Ukierunkowując się na percepcję i motorykę traktujemy ciało osoby głęboko wielorako niepełnosprawnej jako pierwszy element realizacji własnego "Ja". 

DSC 1441 1

Ciało akceptowane jest takim, jakim się stało w trakcie całego indywidualnego rozwoju. Nie stawia się więc wymagań odnośnie tego jakie powinno być. Terapeuta i pedagog akceptują je takim, jakie jest, nawiązując z nim kontakt poprzez ruch, dotyk, bliskość i wspólne działania.

DSC 1445 1

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny OSTOJA we Wrocławiu

ul. Górnickiego 37a, tel./fax 71/322-12-24
ore.gornickiego@ostoja.org.pl

KRS: 0000081524 

Powered by Joomla 1.7 Templates